Küçük şarap ekipmanları sıcaklık kontrolü yapma

Küçük şarap yapım teknikleri sıcaklık kontrolü üzerinde tüketicilerin içki kalitesi gereksinimleri yüksek alıyorsanız ve daha yüksek, şarap imalathaneleri ve şarap da sürekli olarak Pazar rekabet ihtiyaçlarını karşılamak için şarap da kendi teknolojilerini geliştirmek. Mükemmel kalite şarap ekipmanları, aynı zamanda iyi bir şarap teknolojiye sahip olmalıdır yapım vardır. Şarap, sterilizasyon, sıcaklık, sızdırmazlık, buhar zaman, vb, gibi yapma süreci etkileyen birçok etken Bugün sıcaklık etkisi hakkında konuşmak için Xiaobian.

Sıcaklık kontrolü yüksek kaliteli içki üretimi için önemlidir. Etkileri olgunlaşma süreci hammadde oynamak ve fermente, yaşlı ve beyaz şarap şişeleme için devam edin. Eğer işlem bira likör kalite şarap sıcaklık koruma korumak değil, en yüksek kalite şarap üretmek değildir. Hatta en iyi yüksek kaliteli hammadde çeşitleri ile işe yaramaz, analiz belirli nedenleri şunlardır şunlardır:

(A) yüksek sıcaklık oksidasyon, mikrobiyal ekşime ve istikrarsızlık neden teşvik edeceklerdir

Mikroorganizmaların fermantasyon sıcaklığı oldukça duyarlı, genel sıcaklık çok yüksek onları yavaş yavaş Fermantasyon işlemi Sıcaklık aralığı kontrol gerekir bu yüzden ekşime ve istikrarsızlık, neden orijinal canlılık kaybetmek izin verecek Eğer sıcaklık soğutma aşağı yürütülen çok yüksek.

(2) Isıtma ve depolama koşulları Isıtma altında önlemek için

Fermantasyon ve depolama ısınma koşullar altında beklenen aroma ve baharat yorgun olmak alkol dışında neden olacağından fermantasyon ve ısıtmalı bir ortamda depolama önlemek emin olun.

(C) Maya fermantasyon yüksek sıcaklık pasivasyon pasivasyon, kalıntı şeker ve fermantasyon süreci etkiler

Taze hammadde ve soğutma için fermantasyon tankları tedavisinde kararlılığını, bu teknoloji olmuştur ısı yükü ana şarap imalathaneleri şarap imalathaneleri çoğu tarafından kullanılan t gibi şarap yapım sürecinde de soğuk hava deposu kullanılmasını emperature hammadde ile birlikte doğru sıcaklık kontrolü açgözlü olmadan ayırma işlemi, bira süreci tüm önkoşulları sıcaklık kontrolü için çok önemli olan taze hammadde suyu soğutma teknikleri, bu içki yenileme üretemez.