Ekipman yapma küçük ölçekli şarap sıcaklık kontrolü

Küçük ölçekli şarap yapım donanımları, içki kalitesi isteği daha yüksek tüketiciye, şarap ve şarap Meydanı ile birlikte sıcaklık kontrolünü de durmaksızın kendi bira teknolojisi geliştirir, piyasada rekabet gerekir uyum sağlar . Kaliteli içki verme ekipman var, ama aynı zamanda iyi bir bira teknoloji olması gerekir. Şarap yapma, sterilizasyon, sıcaklık, sızdırmazlık, zaman ve benzeri buğulaması gibi süreci etkileyen birçok faktör vardır.

Sıcaklık kontrolü çok kaliteli içki üretimi için önemlidir. Bunun etkisini hammadde olgunlaşma ile başlar ve fermantasyon, yaşlanma ve içki şişesi devam eder. Eğer işlem bira likör şarap sıcaklığı korumak için onun kalitesini korumak değil, şarap yapım donanımları en yüksek kalite şarap demlemek değil. Hatta en iyi yüksek kaliteli hammadde çeşitleri ile işe yaramaz, uzman analiz belirli nedenleri şunlardır şunlardır:

(a) yüksek sıcaklık oksidasyon, mikrobiyal bozulma ve istikrarsızlık neden teşvik edeceklerdir

Fermantasyon sıcaklığına mikroorganizmaların nispeten hassas, genel sıcaklık çok yüksek onları yavaş yavaş özgün canlılık, şarap yapım ekipmanları neden bozulma ve istikrarsızlık kaybetmek izin, yani fermantasyon süreci kontrol gerekir Eğer sıcaklık çok yüksek sıcaklık aralığı soğutmalı gerekir.

(ii) fermantasyon ve Muhafazası daha sıcak koşullarda önlemek

Fermantasyon ve depolama koşulları Isıtma altında beklenen aroma buharlaşır gider çünkü fermantasyon ve sıcak bir ortamda depolama önlemek önemlidir ve alkol ek olarak baharat.

(iii) yüksek sıcaklık pasivasyon, kalıntı şeker ve fermantasyon ile Maya fermantasyon süreci

Bira sürecinde de taze hammadde ve fermantasyon tankı soğutma, şarap yapım bu teknoloji tarafından birçok şarap imalathaneleri, kullanılan ekipman ana ısı yükü sıvı olarak işlenmesi en likörün kararlılığını gibi soğuk tedavisinde kullanılmasını uor fabrika hammadde sıcaklığını ve ayrılık tedavisi için çok önemli olan taze hammadde suyu soğutma sıcaklık kontrol bira süreci tüm önkoşul koşullarının doğru mastering olmadan sıcaklık kontrol tekniği, değil ferahlatıcı içki demlemek.